Opinions please

froggielog

Established Member
Okay i go to school and well its an IB school, so not that I'm trying to say like I'm super smart or whatever, what I'm trying to say is that 2/3 different supplements i believe will get very confusing in my mind. Im trying to limit the amount of hassle as much as i can so i still have room for school, if that makes any sense XD
Anyway so i have these:
-zoo meds reptivite
-sticky tounge farm indoor with D3
-sticky tounge farm outdoor without D3

Would it be better to just sell/give these away (i haven't got my baby yet) and start first off with repashy all in one? Because this is all in one, and i know you adjust the amount of supplements depending on the age of the cham is there a different sched. for this one? Thanks, sorry its a lot, but i suppose i like to explain XD
 
hello there,

if you are getting a panther or veiled chameleon than i dont see why not, you can start off with the repashy all in one, it really is convenient and simpler todo:)

i have tried both methods and are fine todo
 
If easy is what you want, Repashy Calcium Plus.
Just use it every/almost everyday.
No need for the others.
Id hang on to them just in case though.
 
Thats what i figured, is it a good deal? I mean of course only buying one supplement is awesome, but alas as i can't relay on my parents for much $:roll eyes:, babysitting will have to do for now :D
 
The under $10 bottle I bought, I expect to last close to a year or more. Just a guess. You only use extremely small amounts to dust with, so it lasts a while.
 
Lol yes, easys nice, but then again, if i wanted an easy pet, i think i chose the wrong one :p

Thanks guys! i found a 16oz on amazon for 16 bucks, of course 5 bucks in shipping but i think thats a good deal :)
 
The under $10 bottle I bought, I expect to last close to a year or more. Just a guess. You only use extremely small amounts to dust with, so it lasts a while.

Well i can't relay on a steady income, so i figured that i'd buy as much as i could, in the beginning. It has a nice shelf life right?
How big for 10 bucks?
 
I can find it locally for $7-8.
Its 50grams
(1.75oz)

After looking at how much is left in the bottle, Id say just under a year now.
Thats for two chams though, but one doesnt eat much.
Its gonna last a while at any rate...
...hard to guess without finishing the bottle off I reckon:eek::p
 
Also, just thought Id mention that these animals arent cheap to keep.
There is really only two ways to keep them, the right way, and the wrong way.
The right way doesnt have to cost an arm and a leg, but its not cheap.
If you cant provide everything the animal needs, its not going to thrive.
I dont mean for that to sound condescending, I do it as cheap as possible.
Just know that with chameleons, cheap as possible, is still not cheap:eek:
 
Haha thats good to know! Well sadly ill only have one little guy for awhile :( But i believe he'll keep me busy :p
So do you need to use it everyday for younger ones and then every other day when they get older?
 
Also, just thought Id mention that these animals arent cheap to keep.
There is really only two ways to keep them, the right way, and the wrong way.
The right way doesnt have to cost an arm and a leg, but its not cheap.
If you cant provide everything the animal needs, its not going to thrive.
I dont mean for that to sound condescending, I do it as cheap as possible.
Just know that with chameleons, cheap as possible, is still not cheap:eek:

I completely agree, thats why I'm going to have every, and i mean everything before i place that order. I want to have more saved up + the cost of the cham to make sure i can get him check out by a vet or at least get a fecal check done. Thats why I'm trying to be so thorough, even if that mean waiting another year. Im going to provide the best for him and i mean it :D My parents aren't going to let my animal die but..ya know.
 
Good deal.
I purchesed my first cham on a whim, not knowing anything about reptiles period.
I was in for a shock when I learned how I needed to care for her.(and how much it would cost)

So just wanted share, since I would have liked to know that info.
;)
 
bet it was certainly at adventure :p
pfff i almost wish i could do that, sounds...fun, cept theres really no breeders in my area of tx.....grrr:(
 
Repashy all in one is a good product. I've been using it for a good few months now. If you use it properly, without over-doing it, it should last a long time. Mine came in a re-sealable bag too so should keep for ages.
 
Back
Top Bottom